Pevný šátek na nošení dětí

 

Milí rodiče, rozhodli jste se, že budete své miminko nosit v šátku. Gratuluji Vám, udělali jste správné rozhodnutí, které Váš i Vaše miminko může obohatit o příjemné, veselé a milé zážitky. Nosit je možné neomezeně dlouho, neomezeně často, vždy s přihlédnutím k potřebám miminka. Láskou, nošením a naplněním potřeby kontaktu miminku neublížíte, naopak můžete pomoci miminku „zabydlet“ se na tomto velkém a divokém světě.

Nabízím Vám pár užitečných typů, pokud s nošením začínáte:

  1. Vhodnost šátku: vybrali jste si pevný šátek. U těchto typů šátku je dobré pořídit si na novorozence šátek bavlněný nebo s příměsí bambusu nižší gramáže (ověřené značky a typy šátků jsou uvedeny níže). To proto, aby byl šátek jemný a měkký už „z krabice“ a dobře se Vám s ním pracovalo. Tento šátek je vhodný od prvních dní na světě až do doby, než Vám nebo Vašemu miminku přestane být pohodlný. Je to individuální – někomu nestačí v 10 kg, někomu se začne prověšovat až v 12- 14kg. Vždy dejte na svůj pocit.
  2. Délka šátku: u pevných šátků je velikost šátku ovlivněna jednak Vaší konfekční velikostí a také typem úvazu, který plánujete nejčastěji vázat. Tabulka v příloze ukazuje, jakou velikost šátku zvolit pro kterou konfekční velikost a úvaz. Všeobecně lze říct, že pro maminky do konf. velikosti 42 stačí šátek velikosti 6 na všechny typy úvazů.  
  3. Ergonomická poloha: u všech šátků je potřeba dbát na ergonomickou polohu miminka. To znamená podpora látky od kolínka ke kolínku, možnost zakulatit zádíčka (obr. 1), přiměřená opora hlavičky a kolínka výše než zadeček (tvoří písmeno M, obr. 2).

 

4. Vhodný typ úvazu: pro pevný šátek je pro novorozence vhodný úvaz Kříž s kapsou uvnitř. Existuje nepřeberné množství úvazů, na břicho, na bok, na záda. Ale základním úvazem, se kterým si vystačíte téměř po celou dobu nošení je kříž s kapsou uvnitř (často zkracován jako KsK).

5. Výuková videa: Česky mluvená, pěkně zpracovaná jsou od Haničky Vonzinové, guru českého šátkování např. na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Rq6iWP5iKDY nebo zahraniční Hedwich Veeman (v českých nosících skupinách známé jako Duhovka), která nabízí na svém webu www.wrapyouinlove.com nepřeberné množství video návodů na úvazy. KsK např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=FRxk_0fCuh 

6. Značky, kvalita, kde koupit, cena: pevné bavlněné šátky nebo šátky s příměsí bambusu se pohybují v cenové relaci od cca 1550kč, přičemž kvalita je téměř stejná, pokud zvolíte osvědčeného výrobce šátků (ne metráže). Vhodné značky jsou ŠaNaMi (exklusive line), Vatanai, Loktushe, Moisha (české šátky), Storch, Didymos, Yaro, Little Frog, Natibaby, a mnoho a mnoho dalších. Vždy záleží na Vaší preferenci designu a ceny. Bezpečné eshopy jsou potom: isatky.cz, satkomanie.cz,branakdetem.cz, Brána k dětem má i kamenný obchod přímo v Olomouci. Nevhodná je potom značka Womar, Pentelka – nemá vlastnosti šátku, jde pouze o metráž!! Vybraný šátek je vhodné zkonzultovat s poradkyní pro nošení, abyste zbytečně netápali.

7. Nošení doma: vhodné upravit oblečení miminka, aby se nepřehřívalo. Pokud máte doma více než 20st, stačí např. body s dlouhým rukávem a na nožky ponožky, jinak se budete hřát vzájemně.

 Praktické rady:

Uklidněte se, jinak miminko přejímá vaši nervozitu a pláče

Pohupujte se – miminko se tak stimuluje jako u Vás v bříšku

Choďte svižnou chůzí

Zpívejte, broukejte, pusťte si hudbu a tančete J

Běžte ven

Pohupujte se na míči

Nebuďte moc oblečení

Pokud i přes to všechno miminko není spokojené, vyndejte ho z šátku, rozbalte – možná chce jen čůrat…

Zkoušejte v dobré náladě Vaší i miminka

Další velmi zajímavé informace věnující se nošení najdete na stránce mé milé a respektované kolegyně Aničky Pohořálkové, jedinečné české odbornice věnující se nošení dětí v etnologickém a biologickém kontextu napříč celým světem…

http://vbavlnce.blogspot.cz/2013/06/biologicke-predpoklady-noseni-deti-aneb.html

http://vbavlnce.blogspot.cz/2014/10/detske-kycle-noseni-deti-na-tele.html

 

Tabulka velikostí:

Zdroj: www.didymos.cz

 

Hodně energie, síly a radosti z nošení

                                                                                       Vaše LP

                                                                                                                                   Veronika

Mgr. Veronika Dobešová, DiS
Na Vyhlídce 29 Šternberk 78501
+420603809922