Možnosti bezpečného dokrmování kojených dětí

Každou kojící maminku, v průběhu kojení může potkat situace, kdy považuje za nutné své miminko dokrmit či nakrmit jinak než ze svého prsu. Může se tak stát v situaci, kdy nemůže být s miminkem v kontaktu, nemůže ze závažných příčin (viz. Níže)kojit, nebo potřebuje dokrmit umělou výživou.

Kdy to opravdu nejde:

 • Maminka je léčená chemoterapií (léčivo zabraňující nádorovému bujení, pozor nesplést si s  chemoterapeutiky – léky používané např. na zánět močového měchýře – Biseptol.)
 • Maminka má závažnou psychiatrickou diagnózou léčená antipsychotiky (doxephin, valproát aj.)
 • Maminka užívá ze závažných důvodů kontrainadikovaná antibiotika (fluorované chinolony, některé makrolidy, tetracyklin)
 • Běžně užívaná léčiva (analgetika, antibiotika) NEJSOU DŮVODEM PŘESTAT KOJIT! Nebojte se užívání konkrétního léčiva konzultovat s lékařem, laktační poradkyní nebo si ověřit na internetu (lactmed.com) více v mém článku Kojení a nemoc, který najdete: www.mamincinanaruc.cz/soubor/kojeni-a-nemoc/

 

Když už je, ale nutné použit alternativní způsob podání mléka z jakéhokoli důvodu, je dobré vědět, jak na to…

Nabízím Vám pár informací, které Vám to možná trochu usnadní pochopit, jak na to:

Stříkačka

Jednoduchý nenáročný způsob dokrmu vhodný pro případ, kdy potřebujeme nárazově, jednorázově dítě nakrmit jinak než z prsu. Je jedno, zda použijeme odstříkané mateřské mléko (MM), nebo umělou výživu (UM). Stříkačku o objemu 20ml je možné koupit do cca 10Kč v každé lékárně nebo zdravotnických potřebách. Dobré je nechat miminko, aby aktivně sálo, pokud mu to nejde, můžeme opatrně a pomalu přistřikovat mléko. Poloha miminka by měla být zvýšená, dá se využít „posazení“ v autosedačce nebo lehátku, případně může „sedět“ rodiči opřené o pokrčená kolena. Pozorujeme miminko a podle rychlosti polykání upravujeme rychlost přisřikování mléka.

Zdroj fotek: www.kojeni.net

Stříkačkou po prstě

Stejně rychlý a bezpečný způsob podávání jako stříkačkou. Miminku vložíme náš čistý prst (s krátkými nehty) bříškem nahoru až na horní patro. Tím aktivujeme sací reflex a miminko začne sát náš prst. Stříkačku vložíme do koutku úst a sáním prstu tahá miminko i mléko ze stříkačky. Případně můžeme opět pomalinku přistřikovat. Poloha je opět stejná.

Zdroj fotek: www.kojeni.net

Stříkačka s cévkou

Do pusinky miminka vložíte s prstem i hadičku. Ta je buď položená přímo na bříšku Vašeho prstu, nebo vedle prstu. Vhodná je cévka pro krmení novorozence (typ CV-01-NO DOP od firmy GAMA), která se dá na stříkačku dobře nasadit a má optimální průměr. Použít lze také hadičky z infuzního setu (obojí seženete do cca 20 Kč v lékárně nebo zdravotnických potřebách).

 

Zdroj fotek: www.kojeni.net

Krmení pohárkem

Způsob dokrmu, která absolutně nekazí způsob sání, ale není moc využívaný. Zásadou je nevlévat miminku mléko do úst, ale nechat ho, aby samo z vhodného pohárku (viz obrázek, Medela cup cena 30 Kč) mléko pilo. Podívejte se na instruktážní video http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-cupfeed-czech Není na tom nic složitého. Pouze dbáme na zvýšenou polohu miminka a respektujeme rychlost jeho pití.

 

Ať už jste si vybrali jakýkoli způsob dokrmu, věřte, že situaci zvládnete a brzy se budete moct vrátit ke kojení…

Hodně energie, síly a radosti z kojení

                                                                                       Vaše LP

                                                                                                                                   Veronika

zdroje:

http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-cupfeed-czech

http://www.kojeni.cz/category/odborne-clanky/

semináře Míši Topinkové a Aničky Pohořálkové

www.kojeni.net

 

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Blood Pressure Readings Explained (AEngegmewolego, 15.8.2018 23:59:58) Odpovědět

  Compression est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre coeur bat, il pompe le sang par vos arteres a la reste de votre corps.
  https://www.cialispascherfr24.com/comparateur-de-prix-pour-cialis/

 2. Blood Tension - Taylor & Francis Online (ANemsamaro, 21.9.2018 12:16:27) Odpovědět

  Poids est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre moelle bat, il pompe le sang par vos arteres a la reste de votre corps.
  https://www.cialispascherfr24.com/cialis-20mg-acheter/

 3. Reading the fresh blood bring pressure to bear on guidelines (ANemsamaro, 2.10.2018 4:40:28) Odpovědět

  Pression arterielle est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre moelle bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
  https://www.cialispascherfr24.com/acheter-cialis-en-ligne-avec-ordonnance/

Mgr. Veronika Dobešová, DiS
Na Vyhlídce 29 Šternberk 78501
+420603809922